Bazylika pw. NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej

MSZE ŚW. W NIEDZIELE
7.00, 9.00, 10.30, 12.00, 16.00 (oprócz VII i VIII), 18.00, 20.00 (od V do IX włącznie) więcej...
MSZE ŚW. W DNI POWSZEDNIE
7.00, 7.30 (oprócz VII i VIII) , 18.00 więcej...
SPOWIEDŹ
pn. - so.: 15 min przed Mszą św.
nd.: podczas Mszy św. więcej...

Zagłębiowski Koncert Uwielbienia „Effata”

2016-05-27


          W uroczystość Bożego Ciała po raz pierwszy w naszej parafii przeżyliśmy wspólnie Zagłębiowski Koncert Uwielbienia „Effata”, którego hasłem przewodnim były słowa: „Wszystko jest możliwe dla tego kto wierzy”.

          Przygotowania do koncertu trwały od lutego, ale sam zamysł zrodził się dużo wcześniej. Inicjatorem koncertu była Agnieszka Polek – parafianka bazyliki, która od wielu lat udziela się w różnych chrześcijańskich inicjatywach. Kustosz bazyliki ksiądz proboszcz Andrzej Stasiak od razu przystał na ten nowy pomysł, a w trakcie przygotowań udzielał potrzebnego wsparcia, za co jesteśmy bardzo wdzięczni.

          Prezydent Miasta Dąbrowy Górniczej Pan Zbigniew Podraza objął nasz koncert honorowym patronatem. Uzyskaliśmy wsparcie sponsorów, którym bardzo dziękujemy, gdyż bez nich byłoby to niemożliwe.

          W skład chóru i zespołu muzycznego weszli mieszkańcy Zagłębia i okolic, a także z archidiecezji katowickiej, częstochowskiej i krakowskiej. Trzeba wspomnieć, że chór i muzycy nigdy wcześniej wspólnie nie występowali. Chór został stworzony od podstaw, a w jego skład wchodzą osoby bez przygotowania muzycznego z małymi wyjątkami.

          Przy okazji koncertu powstała myśl by zorganizować Dzień Dawcy Szpku Kostnego. Nawiązaliśmy współpracę z fundacją DKMS Polska z Warszawy. Akcja miała ruszyć o godzinie 12.30, ale pierwsi potencjalni dawcy pojawili się 15 minut przed jej rozpoczęciem co napełniło nas nadzieją na powodzenie akcji. Udało nam się zarejestrować 40 dawców, co uważamy za nasz mały wspólny sukces. Dziękujemy wszystkim, którzy przybyli się zarejestrować i w ten sposób okazać swoje serce i chęć pomocy drugiemu człowiekowi.

          Gdy wybiła godz. 19.00 rozpoczęliśmy koncert uwielbienia. Słowa przywitania i podziękowania skierował do zebranych Pan Jacek Filus, który z radością serca włączył się do naszej inicjatywy.

          Diakonia tańca diecezji sosnowieckiej pod wodzą ks.Piotra Pisarczyka przedstawiła przepiękną pantomimę „Jezus żyje”, która ukazała, że najwłaściwsza droga w życiu to podążanie za Jezusem.

          Następnie w Hymnie do Ducha Świętego prosiliśmy by Duch Święty uczynił z nas swoje narzędzia w szerzeniu Bożej chwały.

          Nie zabrakło także najmłodszych wykonawców, którzy z wielką radością przygotowywali się do występu. Były to dzieci ze świetlicy „U Matki Teresy” prowadzonej przez Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Sosnowcu. Niezapomniane dla nas będą słowa małego chłopca, który ze wzruszeniem i łzami w oczach opowiadał o swoich przeżyciach w trakcie koncertu.

          Kulminacyjnym momentem była ceremonia wprowadzenia przez środek kościoła olbrzymiej monstrancji z Najświętszym Sakramentem, którą poprzedzał taniec „aniołów”.

Monstrancja została nam użyczona przez Zgromadzenie Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa za co serdecznie dziękujemy. Jeszcze dzień wcześniej monstrancja była na wieczorze chwały na rynku krakowskim.

Adorację prowadził ojciec Mihovil Filipowić wraz ze wspólnotą z Domu Św. Gabriela w Częstochowie. Było to dla nas cudowne doświadczenie bliskości z Bogiem. Jest takie przepiękne zdanie: uwielbienie to taki moment, kiedy w końcu nie mówię Bogu jak wielkie są moje problemy, tylko mówię moim problemom jak wielki jest Bóg. Trwaliśmy w tym uwielbieniu przez dłuższą chwilę.

          Po zakończeniu adoracji Najświętszego Sakramentu chór kontynuował swój śpiew rozgrzewając wszystkich zebranych. Naszym celem nie był występ artystów dla publiczności, ale sprawienie by wszyscy uczestnicy koncertu stworzyli jedną wielką wspólnotę wyśpiewującą chwałę Panu. Zgodnie z tradycją w naszej parafii na zakończenie odśpiewaliśmy Apel Jasnogórski przed figurą Matki Bożej Anielskiej, po czym nastąpiło zasłonięcie figury.

        Jak to zwykle bywa, w trakcie przygotowań do koncertu były wzloty i upadki, chwile uniesień i zwątpienia, ale to co Boże On doprowadza do końca. „Effata” znaczy „otwórz się” i

tak też się stało. Dziękujemy przede wszystkim Bogu i naszej Matce za łaskę przeżycia tej wspólnej przygody, a także wszystkim, którzy wsparli naszą inicjatywę. Mamy nadzieje, że udało nam się rozpalić iskrę, która rozejdzie się wśród mieszkańców naszej diecezji i w przyszłym roku spotkamy się w jeszcze większym gronie by uwielbiać Pana. Będzie to iskra, z której zapłonie ogień miłości.

          Pragniemy wykorzystać fakt, że każdy z nas czuje potrzebę ewangelizacji i uwielbiania Pana Boga tańcem i śpiewem, dlatego nie chcemy czekać do przyszłego roku, ale organizować kolejne wydarzenia religijnie. Jeśli Bóg pozwoli spotkamy się z mieszkańcami na wieczorze kolęd i pastorałek.     Monika Smuszkiewicz